RSS
poniedziałek, 10 października 2016

O Marianie Walentynowiczu już pisałam, przy okazji okazji słynnego "Koziołka Matołka" .

Dziś chciałabym pokazać kilka mniej znanych prac tego ilustratora. Zaskoczyło mnie jak tak naprawdę mało wiemy o autorze pierwszych komiksów w Polsce. Ale czytając jego życiorys, łatwo zrozumieć, skąd ta luka w naszej wiedzy powstała. Z przemilczenia jego niewygodnego życiorysu.

Urodził się pod koniec XIX wieku w Petersburgu, skąd razem z rodziną uciekł po wybuchu rewolucji do Warszawy. Tu zaczął studia na wydziale architektury, jednocześnie podejmując liczne zlecenia, między innymi na ilustracje książkowe.Popularność i sukces przyniósł mu właśnie "Koziołek Matołek". Ale przed wojną był znany też jako podróżnik. Odbył wiele wypraw do Azji, Chin, na Bliski Wschód, Afryki i Kanady. Swoje relacje wraz ze zdjęciami publikował w "Naokoło świata". Fascynację innymi kulturami widać wyraźnie w jego obrazach o tematyce orientalnej i np. w ilustracjach do "Bajek ze  1001 nocy".

Po wybuchu wojny trafił przez Francję do Szkocji, gdzie był korespondentem Dywizji Pancernej generała Maczka. To on zaprojektował słynną odznakę Cichociemnych.

Wtedy też wydał inny swój komiks, praktycznie zupełnie nieznany w Polsce - "Przygody Walentego Pompki". Ukazywał się od 1941 do końca wojny. Przedstawiał przygody typowego warszawskiego cwaniaka, który trafia do armii generała Andersa i przechodzi z nią cały szlak bojowy, aby ostatecznie dotrzeć do Szkocji.

Po zakończeniu wojny Walentynowicz powrócił do kraju, a w 1957 w ramach odwilży w czasopiśmie dla młodzieży "Przygoda" zaczęto przedrukowywać przygody Walentego Pompki. Jednak po roku pismo zamknięto, a komiks jako gatunek na długie lata popadł w niełaskę komunistów.

13:02, oldbook
Link Dodaj komentarz »
środa, 31 sierpnia 2016

Sierpień to miesiąc szczególny dla Polaków - Porozumienia Sierpniowe, wybuch Powstania Warszawskiego a wcześniej "cud nad Wisłą", czyli słynna Bitwa Warszawska i oczywiście w 1914 roku 6 sierpnia wymarsz z krakowskich Oleandrów Legionów Piłsudskiego.

O polskich ułanach i legionistach w PRL-u - mówiono wyłącznie negatywnie, pomijając ich zasługi i poświęcenie. O tym, że wielu znanych osobistości służyło w legionach nie wspominano. 

Znani pisarze, którzy zaciągnęli się do Legionów to W. Broniewski, A. Strug, W. Orkan, J. Kaden-Bandrowski czy W. Sieroszewski.

Imponująco przedstawiali się ochotnicy rekrutujący się z wydziałów malarstwa, rzeźby ( co szczególnie dziś trudno nam sobie wyobrazić, gdy każdy artysta niejako programowo dystansuje się od wojska i wojskowości głosząc postawy pacyfizmu ). Do najsłynniejszych legionistów-artystów należeli:

Wojciech Kossak, Leon Wyczółkowski, Leopold Gottlieb, Julian Fałat oraz znani później głównie jako generałowie Wieniawa Długoszowski i marszałek Rydz-Śmigły.

W Legionach stworzono też pierwszy oddział kobiecy był to Żeński Oddział Wywiadowczy. Należała do niego między innymi Zofia Trzcińska-Kamińska późniejsza rzeźbiarka, która posługiwała się tam męskimi dokumentami oraz późniejsza pisarka Zofia Zawiszanka.

Dziś kilka ilustracji namalowanych przez legionistę - Wojciecha Kossaka i umieszczonych w książeczce dla dzieci Artura Oppmana "Kochaj żołnierza".

 

 

 

 

 


 


15:29, oldbook
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 17 lipca 2016

Pyzy polskim dzieciom i ich rodzicom chyba nie trzeba przedstawiać. Pisałam o perypetiach z cenzurą H. Januszewskiej i zmianach, jakie wprowadziła do wędrówek zabawnej Kluseczki. Dziś chciałabym przedstawić Pyzę w pierwszej przedwojennej jeszcze wersji.

Autorem graficznym Pyzy jest Roman Wyłcan. Szukałam informacji o nim, ale niewiele znalazłam. Ilustrował chyba tylko książki Januszewskiej. W biogramach powstańczych podano, że walczył w AK, brał udział w powstaniu, później trafił do obozu jenieckiego. Co stało się z nim po wojnie - nie wiem, ale nie natknęłam się już później na żadne jego ilustracje. ( Jeśli ktoś ma pełniejszą wiedzę na jego temat, będę wdzięczna za informacje ).

Przedwojennych wydań Pyzy niestety nie mam, znam je tylko z internetu i przyznam szczerze, że zupełnie mi się nie podobała. Ale trafiłam na książeczkę H. Januszewskiej pt. "Jawor, jawor".

Wydana w 1932 roku zachwyciła mnie pięknymi i oszczędnymi ilustracjami właśnie Romana Wyłcana. To tu znajduje się pierwowzór Pyzy, w krótkiej bajce pt. "Matulu, matulu". Pozostałe bajeczki to "Dwa Michały", "Jawor, jawor", "Bieży kaczka po dolinie", "Był raz jeden tyciuteńki" i "Był raz sobie mały Słowak".

 

 

15:52, oldbook
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 czerwca 2016

Moja lektura na wakacje, którą gorąco polecam wszystkim miłośnikom starych przedwojennych książek dla dzieci, to praca prof. J. Papuzińskiej "Mój bajarz odnowiony". To ciekawa dla mnie inspiracja do nowych/starych lektur..

Zmiany w literaturze dziecięcej rozpoczęły się wraz z nastaniem socrealizmu. W 1951 roku G

Autorka od strony badacza ukazuje tematykę zapomnianych lektur dla dzieci i młodzieży. Lasota wygłasza słynny referat:

"Tekst Lasoty nosi socjalistycznej lit. dla dzieci powinno być uodpornienie młodzieży na wpływ wroga klasowego oraz mobilizowanie nienawiści młodzieży przeciw wszelkim wrogom socjalizmu. Koronnywszystkie cechy totalitarnego, orwellowskiego "seansu nienawiści"Wg. niego zadaniem m punktem referatu było symboliczne zdeptanie kultowej księgi pokolenia - "Kamieni na szaniec" A. Kamińskiego, którego Lasota nazwał "wychowawcą janczarów faszyzmu." (...) To była słowna podkładka pod administracyjne decyzje - czystki biblioteczne i niszczenie zachowanych zbiorów, likwidacje prywatnych wydawnictw i dorobku lat poprzednich. Strategia ta niewiele tylko odbiegała od reguł polityki kulturalnej Rosji Radzieckiej, gdzie obowiązywała reguła "spalonej ziemi" oznaczająca, że żaden utwór napisany w ustroju burżuazyjnym nie może być udostępniany dzieciom epoki socjalizmu. Równoległym sposobem zacierania pamięci pokoleniowej jest fakt, że wiele utworów wznowionych w PRL z okresu Międzywojnia, padło ofiarą licznych przeróbek, dokonując "ideologicznego makijażu" - zmieniano miejsca akcji, pomijano akcenty religijne, usuwano niepoprawne politycznie epizody, nie zaznaczając nawet, że jest to wydanie zmienione. Proces kastracji obejmował utwory takich pisarzy jak Makuszyński czy Kossak-Szczucka, Szelburg-Zarembina, Boguszewska, Januszewska, Brzechwa, Morcinek, B. Hertz. (...)

Zmieniając tożsamość książkom, odbierano zarazem tożsamość ich czytelnikom. Wielu zaś z tych autorów, którzy się nie chcieli poddać takim manipulacjom skazanych zostało na zapomnienie.

(...)

Wzorcową powieścią dla starszych dzieci wpisana już w nową ideologię był "Krystek z Warszawy" Janiny Broniewskiej. Z perspektywy czasu wydaje się ona typową agitką, pisaną kompletnie na kolanie, aby przekonać, że Armia Czerwona jest "nasza" i że "ładnie byśmy wyglądali z londyńską pomocą" i że to "pańska" Polska jest winna klęski wrześniowej, tak jak zdradziecki Londyn klęski Powstania Warszawskiego. To właśnie ta powieść będąc przez lata lekturą szkolną "wytyczała przez całe lata cenzuralne ramy dla interpretacji historycznej drugiej wojny światowej i jednocześnie stanowiła wzorzec myślowy dla uczniów, a nawet dla nauczycieli."

Jeśli chcecie poznać więcej zapomnianych lektur pani profesor zajrzyjcie do jej książki pt. "Mój bajarz odnowiony".

21:05, oldbook
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 czerwca 2016

Eligiusz Niewiadomski - pierwsze i często nasze jedyne skojarzenie to morderca prezydenta Gabriela Narutowicza.

Co go popchnęło to tak strasznego czynu, dlaczego zabił Narutowicza, skoro największą nienawiścią darzył nie jego lecz marszałka Piłsudskiego? Po procesie, na którym został skazany na karę śmierci, w w obliczu plutonu egzekucyjnego ( który poprosił, aby nie zasłaniał mu oczu i nie związywał ) jeszcze zawołał:  "Ginę za Polskę, którą gubi Piłsudski"? Spór o motywy jego szalonego czynu trwa od lat wśród naukowców, niestety pozostaje bez odpowiedzi.

Ja spotkałam się z jego nazwiskiem przypadkowo, W moje ręce wpadła książka Edwarda Słońskiego pt. "Na progu Polski" wydana w 1921 roku, do której ilustracje wykonał właśnie Eligiusz Niewiadomski.

Wśród mu współczesnych był właśnie ceniony jako krytyk sztuki, a jeszcze w więzieniu tuż przed śmiercią kończył monografię "Malarstwo polskie XIX i XX wieku" , sam też malował. 

Wielka szkoda..., bo ilustracje do opowieści Słońskiego o "orlętach lwowskich" są naprawdę bardzo dobre. 
20:52, oldbook
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 maja 2016

Kolejna książka legenda. "Gucio Zaczarowany" Zofii Urbanowskiej.

To do niej odwoływał się się Czesław Miłosz, jako do swojej ulubionej książki z dzieciństwa i taki tytuł nadał jednemu z tomików poezji.

Zofia Urbanowska napisała "Gucia" pod koniec XIX wieku. Czytając tę książkę żałowałam, że nie natrafiłam na nią wcześniej. Dużo się wprawdzie przez te 100 lat zmieniło, ale małych leniuszków odkładających wszystko na za chwilę, potem, od poniedziałku jest nadal wielu. A znam i takich, co nigdy z tej przypadłości nie wyrośli :-(

W książce poznajemy przygody leniwego 8-latka, który zostaje przez wróżkę zmieniony w muchę. Z tej perspektywy poznaje świat. Życie małych zwierząt i owadów okazuje się zaskakujące, rządzą nimi inne prawa, ale i tu okazuje się, że każda nawet najmniejsza istota jest ważna i pożyteczna.

Przekonujemy się o tym, na przykład przy okazji opowieści wróbla o edykcie króla Fryderyka Wielkiego, króla Prus, który wprowadził edykt nakazujący.... dostarczenie od każdego podwładnego główek wróbli - i tak parobkowie  mieli dostarczyć po 6 sztuk, ogrodnicy po 8. Doprowadziło to do katastrofy - w następnych latach uprawy zdziesiątkowały szkodniki, tak że w końcu król musiał odwołać swój rozkaz.

W wędrówce razem z Guciem zwiedzimy jeszcze kopiec kreta, zobaczymy jak pracują pszczoły w ulu czy poznamy tajemniczych czarnych rycerzy.

Sporo w tej książce dydaktyzmu, tak charakterystycznego dla pozytywizmu, ale mimo wszystko warto do niej wrócić.

Jeśli pamiętacie, jak w dzieciństwie przyglądaliście się z zafascynowaniem krzątaninie mrówek w mrowisku, zmaganiom żuka gnojarza, czy polowaniom pająków na muchy, to koniecznie przeczytajcie tę starą książeczkę.

Możecie też posłuchać jej na audiobooku jadąc na letnią łąkę razem ze swoimi dziećmi.

*******

Oczywiście można odczytywać dzięki wierszom Miłosza ten utwór na innym, bardziej uniwersalnym poziomie i powracać myślami jak poeta do dziecięcych przeżyć, zachwytów i pierwszych rozczarowań:

 

Rzeki maleją. Maleją miasta. Śliczne ogrody

Pokazują czego nie widzieliśmy dawniej, kalekie liście i kurz.

Kiedy pierwszy raz przepłynąłem jeziora, wydawało mi się ogromne

Gdybym tam stanął dzisiaj, byłoby miską do golenia

Między lodowcowymi głazami i jałowcem.

 

 

14:03, oldbook
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 maja 2016

Ideologiczna walka w PRL-u odbywała się prawie "na każdym odcinku" życia, nic dziwnego, że nie pominięto tak ważnej organizacji jak ZHP.

Pierwsze drużyny skautowskie powstawały w Polsce jeszcze nim odzyskaliśmy niepodległość. Wzorując się na angielskim skautingu tworzył je Andrzej Małkowski. Polscy harcerze odegrali ważną rolę nie tylko podczas II wojny światowej, o czym raczej wszyscy wiedzą, ale równie bohatersko zapisali się podczas walk w 1918 i 1920 roku ( słynne Orlęta Lwowskie czy najmłodsi legioniści, warszawska Czarna Jedynka ). Oficjalnie ZHP powstało nawet wcześniej niż nasza Niepodległa Ojczyzna, bo 2.11. 1918 roku.

O czasach II wojny światowej i bohaterskich walkach oddziałów harcerzy i harcerek wiemy wiele, między innymi z książek harcmistrza Aleksandra Kamińskiego. Czasy powojenne są raczej mniej znane, a równie ciekawe.

Już od 1946 rozpoczęły się represje w stosunku do harcerzy. W kwietniu na zlocie młodzieży w Szczecinie wielu z nich zostało aresztowanych, gdy wznosili okrzyki domagające się wycofania się żołnierzy ZSRR z Polski  i pełnej niepodległości.

W maju 1946 władze zakazały obchodów 3 Maja, co wywołało zamieszki na ulicach Krakowa i innych miast Małopolski. Po interwencji MO kilka osób zostało zabitych a setki aresztowano ( w tym uczniów gimnazjów). Na znak protestu uczniowie i studenci nie wzięli udziału w obchodach Dnia Zwycięstwa 9 maja, domagając się zwolnienia aresztowanych.

Od tego momentu zaczęto coraz ostrzej krytykować ZHP, zarzucając mu, że jest ruchem burżuazyjnym i reakcyjnym, dodatkowo wspierany przez obskurancki kler.

Tępiono wszelkie przejawy praktyk religijnych harcerzy i zlikwidowano stanowisko kapelana harcerskiego.

15 maja 1950 roku rozwiązano ZHP. W stworzonej w zamian Organizacji Harcerstwa Polski Ludowej zrezygnowano z większości tradycyjnych metod wychowania. A harcerzami mieli być wyłącznie uczniowie szkół podstawowych.

Pkt 12 nowego Prawa Harcerskiego głosił : Harcerz pragnie być dobrym zetempowcem.

Zrezygnowano z charakterystycznego szarego munduru wprowadzając białe koszule i chusty wzorowane na ruchu pionierów. Zlikwidowano też krzyż harcerski i lilijkę zastępując je tzw. "czuwajką". To wtedy powstały słynne już drużyny walterowskie, do których należało wielu znanych później lewicujących Polaków ( Kuroń, Michnik, Lityński, Blumsztajn ), które za wzór zamiast Badena Powella obrało sobie Antona Makarenkę.

Zmiany nastąpiły dopiero wraz z odwilżą w 1956 roku. Powrócono do tradycyjnego umundurowania i pozwolono na funkcjonowanie struktur ZHP niezależnie od ZMP. Do harcerstwa powrócił represjonowany przez wiele lat Aleksander Kamiński, który jednak zrezygnował po 2 latach z pełnionych funkcji, gdyż zorientował się, że organizacja ma być nadal podporządkowana i kontrolowana przez komunistów. Stan ten trwał praktycznie do końca lat 80-tych.

Kontrola objęła również dawne wydawnictwa harcerskie. Zakazano nowych edycji np. Zygmunta Wyrobka, Jadwigi Zwolakowskiej czy niektórych pozycji samego Kamińskiego.

17:26, oldbook
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Bohaterem kolejnego wpisu chciałam uczynić Artura Oppmana, czyli Or-Ota, który napisał słynne "Abecadło wolnych dzieci".

Zaczęłam przeglądać jego biografię. Napisał wiele wspaniałych bajek dla dzieci, ale moją uwagę przykuła książeczka "O Jasiu Dręczycielu, Józiu Gapicielu, O Cesi Cmokosi i poparzonej Zosi." Zbiorek wierszyków, o tym, co się dzieje, gdy dzieci dręczą zwierzątka, bawią się zapałkami, wpadną do stawu itp.

  To w zasadzie wolne tłumaczenie bardzo popularnych w XIX wieku wierszyków dla dzieci niemieckiego psychiatry Heinricha Hoffmana. Hoffman w swoim zbiorku "Struwwelpeter" przestrzegał dzieci przed złym zachowaniem ukazując tragiczny finał niektórych zabaw dziecięcych. Jego książeczka cieszyła się wielkim powodzeniem wśród rodziców i doczekała się ponad 500 przekładów. W Polsce ukazała się już w XIX wieku, ale o dziwo chyba nie miała tak szerokiego oddźwięku jak w innych krajach Europy. Bibliografia międzywojenna podaje tylko 2 wydania w tłumaczeniu W. Nowakowskiego pt. "Złota różdżka: czytajcie dzieci, uczcie się, jak to niegrzecznym bywa źle. Staś Straszydło.", przy czym drugie wydanie było już w serii "Tanich książek."

Natomiast bardziej swobodna interpretacja tych wierszy w wydaniu A Oppmana spotkała się z ostrą krytyką np. pisarki Haliny Górskiej:

"Pytam więc czy nie byłoby lepiej, ażeby ów krawiec nie mogący znieść palców zajętych niewłaściwą robotą, zamiast obcinać palce niewinnej małej Cesi, obciął je autorowi piszącemu te niedorzeczności, rozstrajającemu nerwy tysięcy dzieci. I czy wicher topiący niegrzecznych chłopców, wychodzących z wziętym bez pozwolenia parasolem, nie postąpiłby dalece rozsądniej, topiąc w stawie niektórych pisarzy w chwili, gdy udają się ze swymi rękopisami do wydawcy ( za www.natkaszerbatka.pl )." 

Tzw. pruska dyscyplina nie była u nas zresztą u nas zbyt popularna,o czym pisała też w swoich książkach Maria Buyno-Arctowa, wskazując na model już bardziej nam bliski - wyrozumiałości i cierpliwości, podkreślając  zalety ciekawości i otwartości na świat w edukacji młodego człowieka.

Po drugiej wojnie model wychowania zaczął jeszcze szybciej ewoluować, aż ku swojej karykaturze - słynnemu bezstresowemu wychowaniu i nawet ku łagodzeniu zakończeń zbyt drastycznych bajek i baśni, aby nie przerażać i stresować naszej dziatwy.

Ale historia lubi być przewrotna i zaskakiwać i to dziś te dzieci i młodzież zaczytują się seriami o wampirach, adeptach czarnej magii, a w świecie popularnych sag fantazy trup ściele się gęsto. A rodzice zastanawiają się skąd u nich takie dziwne zainteresowania i dyskretnie odwracają wzrok, na co straszniejszych scenach "Harrego Pottera" lub "Władcy Pierścienia".

Ocenzurowali ich bajki i dzieciństwo ze strachu, z lęku, a oni gdy podrośli sami fundują sobie niespotykaną dotąd dawkę ciemnych, mrocznych emocji.

Dlaczego??? 

 

00:48, oldbook
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 kwietnia 2016

Oczywiście groźna i niebezpieczna dla komunistów - Kazimiera Iłłakowiczówna.

Sekretarka to chyba też niewłaściwe słowo, dziś pewnie byłaby określana rzecznikiem lub asystentką wtedy najważniejszej osoby w Polsce - Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pisarka, studentka Oxfordu i UJ, początkowo zaangażowana feministka ale zawsze głęboko religijna, uczestniczka I wojny światowej. Po powrocie do kraju w 1947 zabroniono jej nawet zamieszkania w Warszawie i osiedlono w Poznaniu. Ta nietuzinkowa kobieta ze względu na swój przedwojenny życiorys mogła poświęcić się tylko tłumaczeniom i pracy korepetytorki. Wydawana niechętnie i sprowadzana do banalnych utworów jak np. "Portrety imion".

Na listę proskrypcyjną trafiły przede wszystkim utwory poświęcone Marszałkowi. "Ścieżka obok drogi" - cykl gawęd o Piłsudskim, "Wiersze o marszałku Piłsudskim", "Wiersze wybrane 1912-1947" ale również "Ballady bohaterskie", "Opowieść o moskiewskim męczeństwie" i "Rymy dziecięce".

Nadal trudno w antykwariatach czy na aukcjach kupić te książki. Mnie najbardziej zaintrygowały te "Rymy dziecięce" - co za niebezpieczne treści ideologiczne w sobie niosły?

Początek jest niewinny. To zwykłe wierszyki dedykowane Romikowi Morawskiemu o porach roku, rycerzach, ptaszkach i zwierzątkach.

Ale druga część jest dedykowana "Dla lalki i Krzysi Czerwijowskich". I zaczyna ją wiersz pt. "Bolszewicy":

Bolszewicy, bolszewicy

węszą, tropią na granicy:

jeden się zamierza

na polskiego żołnierza;

drugi się przybliża,

siekierą sięga krzyża;

trzeci się przechwala

nasz dom w Żyszczyńcach podpala.

A dalsze wiersze też same mówią za siebie. "Przyjazd wygnańców":

Stałyśmy, bardzo zmęczone drogą,

w całym pałacu nie było nikogo;

Lalka była senna, rozczochrana.

Mama poszła do pana Mana,

który się rozgniewał,

bo się nas nie spodziewał.

I jeszcze wstrząsający "Pogrom w Płoskirowie":

Przychodziły żydzięta w same święta.

Skarżyły się, płakały, 

że rodziców nie miały.

Pozabijali źli żołnierze, obcy zbóje

i Rufkę i Ryfkę i Sarę i Łuję

i Szlomę i Icka i dobrego Jankiela!

Nie śmie żadne iść dalej, każdy do nich strzela.

Weźmiemy małą Salcię do łóżka,

dla Małki będzie poduszka.(...)

Trzeba im dać jeść i pić, bo tak się godzi.

A zbójców Bóg zabije! i żydów biednych nagrodzi."

A dalej już na szczęście zwykłe problemy małej dziewczynki z lalką i innymi zabawkami.

I jeszcze może jeden wiersz, który kojarzy mi się chyba z Kernem:

"Czy zdrowa pani Krowa,

czy nie boli ją głowa?"

"Bardzo Krzysi i Lalce dziękuję,

nie nadto dobrze się czuję!"

Pastwisko jest nie blisko

i folwark stoi u wody za nisko.

Kiedy się kto robi stary

szkodzą mu spacer daleki i zimne opary."

A dodatkową atrakcją tego tomiku są piękne i bardzo nowoczesne jak na lata 20-te XX wieku ilustracje Zofii Stryjeńskiej.

 

 

 

18:37, oldbook
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 22 marca 2016

Jeśli Komiks przedwojenny dla dzieci, to oczywiście musi być klasyk tego gatunku czyli Kornel Makuszyński.

Razem z ilustratorem Marianem Walentynowiczem stworzyli duet, któremu zawdzięczamy przede wszystkim popularnego i dziś Koziołka Matołka. Ale to nie wszystko. Wydali jeszcze przed wojną "Awantury i wybryki małpki Fiki-Miki" ( 3 księgi ) i cykl opowieści komiksowych inspirowanych legendami polskimi. Ukazały się 2 części : O wawelskim smoku i Wanda leży w naszej ziemi w 1938 roku. Makuszyński, jak wynika z samego komiksu planował jeszcze zeszyt o Piaście-Kołodzieju i Twardowskim-Czarowniku, które nie ukazały się pewnie ze względu na wybuch wojny.

Po wojnie ten jeden z najpopularniejszych pisarzy 20-lecia nie cieszył się łaskami nowej władzy. Druk wielu książek blokowano a komiksy musiały zostać przerobione zgodnie z wytycznymi nowej władzy, o czym wcześniej już pisałam.

 

Dziś parę rysunków z komiksu "O wawelskim smoku". 

 

 

 

 

 

 

18:43, oldbook
Link Dodaj komentarz »
Spis moli