RSS
niedziela, 17 lipca 2016

Pyzy polskim dzieciom i ich rodzicom chyba nie trzeba przedstawiać. Pisałam o perypetiach z cenzurą H. Januszewskiej i zmianach, jakie wprowadziła do wędrówek zabawnej Kluseczki. Dziś chciałabym przedstawić Pyzę w pierwszej przedwojennej jeszcze wersji.

Autorem graficznym Pyzy jest Roman Wyłcan. Szukałam informacji o nim, ale niewiele znalazłam. Ilustrował chyba tylko książki Januszewskiej. W biogramach powstańczych podano, że walczył w AK, brał udział w powstaniu, później trafił do obozu jenieckiego. Co stało się z nim po wojnie - nie wiem, ale nie natknęłam się już później na żadne jego ilustracje. ( Jeśli ktoś ma pełniejszą wiedzę na jego temat, będę wdzięczna za informacje ).

Przedwojennych wydań Pyzy niestety nie mam, znam je tylko z internetu i przyznam szczerze, że zupełnie mi się nie podobała. Ale trafiłam na książeczkę H. Januszewskiej pt. "Jawor, jawor".

Wydana w 1932 roku zachwyciła mnie pięknymi i oszczędnymi ilustracjami właśnie Romana Wyłcana. To tu znajduje się pierwowzór Pyzy, w krótkiej bajce pt. "Matulu, matulu". Pozostałe bajeczki to "Dwa Michały", "Jawor, jawor", "Bieży kaczka po dolinie", "Był raz jeden tyciuteńki" i "Był raz sobie mały Słowak".

 

 

15:52, oldbook
Link Dodaj komentarz »
Spis moli