RSS
piątek, 28 grudnia 2018

Bądź pozdrowiony Boże Objawiony

Na lud uwięziony 

Blask swobody niechaj spłynie pragniony.

Anieli grają Króle witają

Pasterze śpiewają

Bydlęta klękają

Cuda cuda ogłaszają!

To tekst pastorałki z 1915 roku złożonej z 7 znanych polskich kolęd. Piękne ilustracje do nich stworzyła początkująca wtedy artystka Zofia Lubańska ( później znana jako Zofia Stryjeńska )

Na świecie szaleje I wojna światowa, Polska jeszcze nie odzyskała niepodległości, ale jak to przy Bożym Narodzeniu budzi się nadzieja...

Cenzura słabnie, w ilustracjach, na kartach pocztowych zaczynają pojawiać się symbole Polski, do tej pory surowo zakazane i tropione - Orzeł Biało-czerwony, barwy narodowe i opadające kajdany niewoli po 123 latach. Polski orzeł wzbija się do swobodnego lotu...

To wszystko zobaczycie na ilustracjach Stryjeńskiej z 1915 oraz na kartach pocztowych z tamtych lat ( ja przedstawiam Wam kartę zaprojektowaną przez inną znaną malarkę i ilustratorkę Annę Gramatykę-Ostrowską. )

 

 

 

14:03, oldbook
Link Komentarze (4) »
niedziela, 09 grudnia 2018

Teraz już na spokojnie, posłuchacie opowieści o literaturze dla najmłodszych o odzyskaniu niepodległej, wolnej Polski.

Nurt ten był bardzo bogaty, ale po wojnie 1945 wszystko uległo zapomnieniu, bo trafiło na listy cenzorskie. Jednak gdy zaczniecie czytać te książeczki, pomyślicie: zaraz, zaraz ja to przecież znam, ale chyba było inaczej... Zobaczycie, jak inspirowali się tą twórczością pisarze socjalistyczni.

Jedne z najciekawszych utworów dla dzieci o odzyskiwaniu niepodległości napisał Edward Słoński - pisarz i sam żołnierz legionista, celebryta lat XX-tych. Z zawodu dentysta. Przezabawny, więc dla żartu zwany "deka-dentystą". 

Motyw Polski w niewoli przedstawił w baśni "Zatopione królestwo". Jest to pozycja wyjątkowa w ówczesnych książkach dla dzieci, gdyż do literatury dziecięcej pisarz wprowadza dwa nowatorskie środki, które świadczą o jego szczególnej znajomości psychiki dziecięcej: fantastykę i humor. Dialogi głównego bohatera - małego Lulusia, który chce uratować nie tylką uwięzioną królewnę, ale również Polskę, są mistrzowskim wprowadzeniem elementów absurdu i nonsensu, tak charakterystecznego dla póżniejszej twórczości dla dzieci Brzechwy czy Tuwima. Scena spotkania Lulusia z szalonym naukowcem z brodą pełną mchu i szufladkami w głowie zapchanymi niepotrzebną wiedzą , Sędziami czy Strażnikiem to absolutne perełki!!!

Równie zabawne sceny znajdziemy np. w bajce "O żołnierzu tułaczu", gdy mały Jurek, który będzie walczył o wolna Polskę dostaje magiczne buty:

"Jeszcze raz stąpił - zaczepił o górę,

Szczytem wielkiej góry zrobił w majtkach dziurę.

Przeląkł się i skoczył jeszcze raz wylękły -

- Niech zobaczy Matuś, że mi majtki pękły"

Jak to jednak w bajkach bywa, trudności nie zrażają małych bohaterow i często wykazuja się sprytem i mądrością niedostępną dorosłym.

Równie ciekawa jest "Bajka o białym orle". Tu bohaterką jest 5-letnia Halinka, której nie interesują sprawy Polski i mało rozumie z rozmów dorosłych. Jej świat to chora lalka, kórą leczy lekiem podkradzionym mamie, od którego papierowa lalka się deformuje, to wizyta u lekarza, którego się boi, to nogi, które jej nie słuchają i same maszerują do kałuzy, to niekończące się pytania: " A dlaczego....???".

Każdemu Halinka skojarzy się z inną bohaterką literacką - z Lottą Astrid Lindgren, ale Słoński napisał swoją ksiązkę 40 lat wcześniej!!!

Autor nie pomija jednak w książkach dla dzieci nieodłącznych elementów wojny - śmierci i cierpienia, dobiera jednak je do mozliwości percepcyjnych dzieci. Wie, że lęk o najbliższych - ojców i wujków ciągle im towarzyszy.

Pojawiają się się one w książeczkach "Jak to na wojence" i "Prawdziwej wojnie" i "O żołnierzu tułacu", gdzie adresatami są starsze dzieci.

Tu magiczne akcesoria ze świata bajek - czapka niewidka i buty szybko chody nie pomogą uniknąć śmierci, gdy Jurka przyszyją dwie kule - jedna pruska, a druga moskiewska.

Wojna to też śmierć najbliższych najbliższych przyjaciół, strach i ból:

"Wezbrała w nim wielka żałość i opanował go strach. Płakał i drżał od zimna...(...) I otworzyła się przed nimi pustynia, po której chodziła śmierć. Koło nich świastały kule, a oni posuwali się naprzód, bo wówczas jeszcze myśleli, że potrafią omijać lecące kule".

Jednak ani generalski medal, ani magiczna zbroja nie uchroni nikogo przed śmiecią.

.........

Edward Słoński w  wierszu "Ta, co nie zginęla" tak podsumował te walki:

"W okopach pełnych jęku,

wsłuchani w armat huk,

stoimy na wprost siebie

Ja wróg tój, ty mój wróg. (...)

Bo wciąż na jawie widzę

I co noc mi się śni,

że Ta CO, CO NIE ZGINĘŁA,

Wyrośnie z naszej krwi"

Ten sen spełnił im się 100 lat temu!!! I chwała im za to.

Pamiętajmy więc nie tylko o tamtych żołnierzach, ale też tamtych przerażonych dzieciach.

Dzieciach, które bały się o najbliższych, ktore zostały pozbawione swoich domów lub straciły rodziców.

 

 

 

17:07, oldbook
Link Komentarze (1) »
piątek, 07 września 2018

W kinach 2 filmy o słynnym wśród Polaków dywizjonie 303. Ocenę filmów zostawiam innym, ale warto moim zdaniem obejrzeć oba.Chociaż paradoksalnie, to w wersji angielskiej jest bardziej gorzkie zakończenie ich niesamowitej historii.

Autorem, który utrwalił bohaterskie czyny polskich pilotów był oczywiście Arkady Fiedler. Książka jest swoistym fenomenem wydawniczym. Napisana bezpośrednio po słynnej bitwie lotnicznej o Anglię, została wydana w 1942 roku w Anglii. Do naszego okupowanego kraju trafiała dołączana do zrzutów lotniczych i tu była kopiowana w podziemnych wydawnictwach. 

O Tajnych Wojskowych Zakładach Wydawniczych pisali z uznaniem R. Cave i S. Ayad w "Historii książki. Od glinianych tabliczek po e-booki.". Wg. autorów było to największe podziemne wydawnictwo na świecie ze swoimi 12 zakładami i wielotysięcznymi nakładami prasy, ulotek, książek, instrukcji i plakatów.

Podczas wojny w Polsce ukazało się w sumie 5 wydań "Dywizjonu 303", cztery opublikowane przez TWZW i jedno wydane w Kielcach nakładem Narodowych Sił Zbrojnych.

Egzemplarz wydania z Kielc na ostatniej stronie miał dopisek: " każdy egzemplarz tej książki jest kwitem złożonej ofiary na broń do walki z Niemcem i komunistą." Jedyny zachowany egzemplarz znalazł się w 2016 roku w niepozornej okładce - Wydatki domowe 1944 rok.

W wydaniach TWZW były umieszczone świetne drzeworyty mało znanego dziś Stanisława Ostoi-Chrostowskiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, członka AK wydziału kontrwywiadowczego. Profesor był laureatem wielu konkursów międzynardowych : w 1930 roku w Chicago, w 1931 w Los Angeles, w 1936 w Berlinie i w 1940 za ilustracje do wydania Szekspira.

 

 

A to polscy lotnicy z dywizjonu mniej znanego 305. Chwała bohaterom!!!

19:34, oldbook
Link Komentarze (1) »
czwartek, 28 czerwca 2018

Dzisiejszy bohater to Zygmunt Nowakowski.

Wiedziałam, że był na komunistycznym spisie książek zakazanych, ale przez długi czas żadna z jego książek nie wpadła mi w ręce. I nagłe odkrycie : "W pogoni za formą" wydane w 1934 roku.

Pochłonęłam jednym tchem! Ta niewielka książeczka, to zbiór felietonów, które autor opublikował w prasie po swojej podróży do Moskwy. I mimo że zastrzega, że te jego impresje mają bardzo powierzchowny charakter, jednak w świetny sposób oddają absurdy tworzonego wtedy dopiero "komunistycznego raju". Dużo tu humorystycznych, z perspektywy czasu, spostrzeżeń, jednak znając finał tego totalitaryzmu, uśmiech zamiera na ustach.

Mną chyba najbardziej wstrząsnęły jego opisy spotkań z polskimi komunistami, z którymi tak jak z Karolem Radkiem czy Jasieńskim znał się prywatnie ze studiów Krakowa.

"Złożyłem wizytę polskim poetom-komunistom, Jasieńskiemu i Standemu. Przyjęli mnie bardzo serdecznie i zastawili tak propagandowe śniadanie, że od dawna nie widziałem tylu dobrych rzeczy na kupie. Rozumiem język rzeczy martwych, a ten stół grzmiał całą mową agitacyjną i obstrukcyjną zarazem. Znalazł we mnie chętnego słuchacza. Uginał się pod ciężarem kawioru, bieług, jesiotrów, łososi itd. Po prostu towarzysze ryby wszystkich krajów łączcie się! Istna wolty...wyżerka. (...) I nastrój życzliwy, a rozmowa interesująca. Tylko że w mieszkaniu psie zimno. (...) Para idzie z ust. Mam ochotę powiedzieć : "Towarzyszu Jasieński, palicie Paryż, ale nie palicie w piecu" ( str 18/19 )

"O Karolu Radku (n.b. cóż to za fenomenalna inteligencja! Cóż za łeb! I Jaka przy tym skromność, jaka prostota!) - otóż o Radku mówią, że w Izwiestwiach i Prawdzie zarabia dosłownie, ile zechce. Ale podobno wszystkie pieniądze wydaje na partię. (...) Byłem u Radka na przemiłej, studenckiej herbacie. (...) Mieszkanie ma do pozazdroszczenia. B. Jasieński kontentuje się dwiema klitkami, u Radka zaś zdążyłem zobaczyć sprą bibliotekę i olbrzymią pracownię. Nadto byłem w jadalni, umeblowanej wcale pięknie staremi meblami. ( Zresztą i u Jasieńskiego piliśmy koniak z kieliszków ozdobionych skromnie koroną i cyfrą "Mikołaj II". (...) Nie brak i służącej, zresztą także Polki. Mówiąc o niej, Radek zaciął się jakby i poprawił i poprawił na zwrot bardziej odpowiedni, mianowicie "pracownica domowa". Trochę to dłuższe i mniej wygodne, ale nie należy się upierać przy drobiazgach. (...) Zresztą w ciągu przyjemnej rozmowy sam Radek dał folgę szczerości i przyznał mi rację, mówiąc, że uważa za absurd, aby ludzie kiedykolwiek mogli być sobie absolutnie równi... Mam wrażenie, że na dobrą sprawę nie byłby on daleki od pokutującej u nas teorii elity."

A Stande tak określił swoją fascynację komunizmem: "Żyjemy wiarą, której wy nie macie. Dusicie się, a przed nami jest przestrzeń."

Jak ta wiara i zauroczenie zakończyła się, dowiedzieliśmy się dopiero po upadku ZSRR.

W ramach tzw. "akcji polskiej" zostali oskarżeni w 1937 przez NKWD o szpiegostwo.

Bruno Jasieński i Stanisław Stande zostali rozstrzelani po procesie, Karol Radek "ułaskawiony" i skazany na 10 lat łagru, został zamordowany w 1938 przez współwięźniów.

Tragiczny epilog, który dopisało życie. Zresztą Nowakowski, jako krytyk komunizmu i Hitlera, po wybuchu wojny musiał uciekać za granicę. Do Polski i swojego ukochanego Krakowa nigdy nie powrócił. 

17:21, oldbook
Link Komentarze (1) »
czwartek, 26 kwietnia 2018

A w każdym razie jedna z prekursorek filmu w Polsce. Zofia Dromlewiczowa.

Do niedawna kojarzyłam jej nazwisko głównie jako autorki licznych książek dla dzieci.

Musiała być jednak kobietą nieprzeciętną, gdyż fascynowały ją głównie najnowsze technologie ( jakbyśmy dziś określili ) - lotnictwo i kino.

Popularną w XX-leciu tematykę lotniczą podjęła w takich książkach jak "Chcę zostać lotnikiem", "Rycerze przestworzy", "Siostra lotnika", "Skrzydlata flota".

Niestety nie udało mi się dociec, czy Andrzej Dromlewicz - polski pilot z dywizjonu 308 to jej syn i czy właśnie dzięki niemu tak dobrze poznała tematykę lotnictwa. Jeśli ktoś z czytających ma takie informacje - będę bardzo wdzięczna za info.

Ale dziś Zofia Dromlewicz jako miłośniczka i ekspert filmowy.

Była jedną z pierwszych recenzentek filmowych. W czasopiśmie "7 Dni" prowadziła cykl pt. Encyklopedia Filmowa.

Była pierwszą w Polsce kobietą - realizatorką filmów krótkometrażowych. Razem z reżyserem Ryszardem Biske prowadziła pracownię filmu artystycznego. Napisała scenariusze do filmów w jego rezyserii - w 1924 roku do filmu "Miodowy miesiąc", aw 1932 roku do filmu fabularnego pt. "Puszcza".

Fabuła filmu jest nieskomplikowana - polski hrabia prowadzący swobodny tryb życia doprowadzony prawie do bankructwa jest zmuszony powrócić do Polski do rodzinnego majątku. Tu poznaje uroki ojczystej ziemi i zakochuje się...

Muzykę do tego filmu napisał Henryk Wars, w zdjęciach brał też udział zespół cygański.

Ja natrafiłam na książkę Z. Dromlewiczowej pt. " Dwaj chłopcy z filmu", która zawierała zdjęcia z tego filmu oraz zdjęcia z atelier i laboratoriu filmowego "D'Alben Studio" mieszczącego się przed wojną w Warszawie na ul. Wolskiej.

Niestety mój egzemplarz ma tylko kilka fotosów, ale i tak bardzo ciekawych!

Fabuła książki opowiada historię dwóch chłopców, którzy zaprzyjaźniają się przypadkowo w studio filmowym. Biednego Piotrka, którego spełnia funkcje gońca i pomocnika w studio oraz Julka, który początkowo marzy o karierze aktora. Poznając jednak dokładnie produkcję i realizację filmu chce raczej zostać fotografem lub operatorem filmowym.

Mnie zainteresowało, kto faktycznie jest na tych zachowanych fotografiach? Czy to Zofia Dromlewiczowa ze swoim synem? Czy Lilli występująca w książce, to aktorka Liliana Zielińska? Wiele faktów przytoczonych w książce, ma potwierdzenie w fabule "Puszczy". Kim więc był Julek a kim Piotrek?

 

Zofia Dromlewiczowa z synem???

Powyżej zdjęcia z "D'Alben Studio" przy ul. Wolskiej w Warszawie.

Ponizej tzw. werk-fotosy ( zdjęcia podczas krecenia filmu obejmujące oprócz kadru również pracowników planu, widać operatora, wózkowego i osobę podkładającą dźwięk. W książce werk-fotosy podczas choroby fotografa zaczyna robić Julek )

Pamiętacie Adolfa Dymszę i jego "Umówiłem się z nią na 9-tą"? Tak wyglądała tzw. kuchnia pracy w studio filmowym.

"A fotos? - zapytał nieśmiało Julek. Roześmieli się mimiwoli wszyscy razem.(...)

Julek stanął obok Lili, ona objęła go wpół, pan Stefan ich sfotografował." ( str 202 )

Film w reżyserii R. Biske pt." Puszcza" 1932 rok , zdjęcia wykonano w majątku hr. Potockiego na Polesiu, scenriusz Zofia Dromlewiczowa.


czwartek, 29 marca 2018

 Zygmunt Wyrobek "O łakomczuchu, Niejadce i Brudasku".

Wierszyki wyraźnie inspirowane H. Hoffmannem i jego "Struwwelpeter".

Łakomego Kubusia czeka przygoda z garnkiem i na głowie. Widać, że nie tylko Emil ze Smalandii, miał takie przygody.

Hania, która grymasiła przy jedzeniu, najadała się tylko strachu, gdy zrobiła się lekka jak balonik.

Ale to, co spotkało ( na szczęście tylko we śnie ! ) małego Hipcia, to już istny horror. Dosłownie!

Zobaczcie zresztą sami!

 

 

 

 

18:40, oldbook
Link Komentarze (2) »
środa, 14 lutego 2018

 

Piszę głównie o książkach, ale często literatura przeplata się z innymi sztukami. 

Tym razem jedna z autorek ilustracji dla dzieci zaintrygowała mnie swoim filmem animowanym. I to nie byle jakim filmikiem, czy zwykłą bajką, ale od razu animacją nagrodzoną I nagrodą w 1959 roku  Cannes za film krótkometrażowy. 

Halina Bielińska razem z Włodzimierzem Haupe jest autorką scenaiusza, reżyserką i dodatkowo sama wykonała scenografię. 

O Halinie Bielińskiej - Kruger jako ilustratorce przedwojennych bajek napiszę wkrótce.

A tymczasem obejrzyjcie filozoficzną i bardzo przenikliwą bajkę z dawnych lat, trochę kojarzącą się mi z klimatem "Starszych Panów"   ( młodszych zresztą o całą dekadę ) :

22:04, oldbook
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 października 2017

Dziś zabawa z cyklu znajdź różnice:

 

 

 

 

 

Lokomotywa J. Tuwima, czyli klasyka bajek dla dzieci zilustrowana przed wojną przed spółkę grafików z Łodzi Jana Lewitta i Jerzego Hima i po wojnie w 1953 roku przez J.M. Szancera.

 

 

Lewitt i Him to kolejne dwa nazwiska znane w Polsce tylko wąskiej grupie miłośników książek. A z pewnością zasługują na szerszy rozgłos. Obaj wyjechali z Polski w 1937 roku na wystawę w Londynie i zachęceni uznaniem, które tam zdobyli postanowili nie wracać do kraju.

W Polsce znani byli z nowoczesnych reklam, głównie medykamentów, w których wykorzystywali humor i zabawne skojarzenia. Projektowali również plakaty i ilustracje książkowe. 

Dla dzieci zaprojektowali elementarz hebrajski oraz wspomniane już wiersze Tuwima - Lokomotywę, Ptasie radio i Rzepkę, w których zaproponowali małym czytelnikom nowoczesną, modernistyczną grafikę. 

Po wybuchu wojny pracowali dla polskiego rządu w Londynie. Później zdobyli kontrakty reklamowe na kampanie dla American Airlines i firmy Schweppes. Nadal często ilustrowali książki. Wspólną pracę jako Studio Lewitt-Him zakończyli w 1954. Jan Lewitt już jako Le Witt zajął się scenografią teatralną, malarstwem i pisaniem książek. Jerzy Him współpracował  rządem izraelskim,organizując między innymi wystawy Warsaw Ghetto.

Mnie najbardziej zauroczyły ich ilustracje do bajek, które w Wielkiej Brytanii znów są wznawiane.

 

 

 

 

 

 

17:12, oldbook
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 czerwca 2017

Kolejny raz próbuję wpisać i edytować tekst o Stefanie Norblinie - mało znanym w Polsce.

Niestety teksty wpisywane nie zapisują się.

Krótko - fascynujące i niestety tragiczne życie i piękne prace znane tylko nielicznym. Szczególnie te zrealizowane na zlecenie Maharadży w Indiach.

Norblin zaprojektował dla jednej z największy i najpiękniejszych rezydencji na świecie - meble, monumentalne malowidła ścienne, które do dziś robią wrażenie swą nowoczesnością ( np. aranżacja podziemnego basenu).

Pałac Umald Bhavan znów przeżywa swój okres świetności. Tu spędzają urlop największe gwiazdy - Madonna, Sting, Mick Jagger czy Brad Pitt.

Większości z nas muszą pozostać zdjęcia prac - naszego jednego, z wybitniejszych przedstawicieli art-deco, w PRL- określanego z nonszalancją jako przedwojennego "portrecisty bogatego mieszczaństwa i elity rządzącej".

 

 

 

 

 

12:24, oldbook
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 kwietnia 2017

Wielkanoc za nami. Dla jednych najważniejsze święta, dla innych to te mniej ważne. Ot taki przedłużony weekend. Baranka zastępuje wszechobecny zając. Taki znak czasu. Ale czytam wiersze dla dzieci Konopnickiej i ze zdumieniem widzę, jak mało w tradycyjnym świętowaniu jednak się zmieniło. Może tylko Śmigus Dyngus nie jest już taki huczny i barwny jak z ilustracji np. Stryjeńskiej.

Jutro będzie Wielkanoc,

Babki w piec już wsadzone,

Gotują się kiełbasy,

I mieć będziemy święcone.

 

Najpierw obrus bielutki

Mama na stół położy,

Na nim stanie pośrodku

Ten Baranek, Ten Boży.

 

Chorągiewka czerwona

A zaś kijek złocony,

Babka jedna i druga

Z każdej będzie stać strony

 

Potem szynka ogromna

W niej borówka zatknięta,

Na znak, że to radosne

I wiosenne są święta.

 

Jajkiem będziemy się dzielić

Wszyscy w domu z kolei

Życzyć sobie pociechy

Życzyć sobie nadziei.

 

 

 

 

 

10:58, oldbook
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5
Spis moli