Blog > Komentarze do wpisu

Pierwsza kobieta filmowiec

A w każdym razie jedna z prekursorek filmu w Polsce. Zofia Dromlewiczowa.

Do niedawna kojarzyłam jej nazwisko głównie jako autorki licznych książek dla dzieci.

Musiała być jednak kobietą nieprzeciętną, gdyż fascynowały ją głównie najnowsze technologie ( jakbyśmy dziś określili ) - lotnictwo i kino.

Popularną w XX-leciu tematykę lotniczą podjęła w takich książkach jak "Chcę zostać lotnikiem", "Rycerze przestworzy", "Siostra lotnika", "Skrzydlata flota".

Niestety nie udało mi się dociec, czy Andrzej Dromlewicz - polski pilot z dywizjonu 308 to jej syn i czy właśnie dzięki niemu tak dobrze poznała tematykę lotnictwa. Jeśli ktoś z czytających ma takie informacje - będę bardzo wdzięczna za info.

Ale dziś Zofia Dromlewicz jako miłośniczka i ekspert filmowy.

Była jedną z pierwszych recenzentek filmowych. W czasopiśmie "7 Dni" prowadziła cykl pt. Encyklopedia Filmowa.

Była pierwszą w Polsce kobietą - realizatorką filmów krótkometrażowych. Razem z reżyserem Ryszardem Biske prowadziła pracownię filmu artystycznego. Napisała scenariusze do filmów w jego rezyserii - w 1924 roku do filmu "Miodowy miesiąc", aw 1932 roku do filmu fabularnego pt. "Puszcza".

Fabuła filmu jest nieskomplikowana - polski hrabia prowadzący swobodny tryb życia doprowadzony prawie do bankructwa jest zmuszony powrócić do Polski do rodzinnego majątku. Tu poznaje uroki ojczystej ziemi i zakochuje się...

Muzykę do tego filmu napisał Henryk Wars, w zdjęciach brał też udział zespół cygański.

Ja natrafiłam na książkę Z. Dromlewiczowej pt. " Dwaj chłopcy z filmu", która zawierała zdjęcia z tego filmu oraz zdjęcia z atelier i laboratoriu filmowego "D'Alben Studio" mieszczącego się przed wojną w Warszawie na ul. Wolskiej.

Niestety mój egzemplarz ma tylko kilka fotosów, ale i tak bardzo ciekawych!

Fabuła książki opowiada historię dwóch chłopców, którzy zaprzyjaźniają się przypadkowo w studio filmowym. Biednego Piotrka, którego spełnia funkcje gońca i pomocnika w studio oraz Julka, który początkowo marzy o karierze aktora. Poznając jednak dokładnie produkcję i realizację filmu chce raczej zostać fotografem lub operatorem filmowym.

Mnie zainteresowało, kto faktycznie jest na tych zachowanych fotografiach? Czy to Zofia Dromlewiczowa ze swoim synem? Czy Lilli występująca w książce, to aktorka Liliana Zielińska? Wiele faktów przytoczonych w książce, ma potwierdzenie w fabule "Puszczy". Kim więc był Julek a kim Piotrek?

 

Zofia Dromlewiczowa z synem???

Powyżej zdjęcia z "D'Alben Studio" przy ul. Wolskiej w Warszawie.

Ponizej tzw. werk-fotosy ( zdjęcia podczas krecenia filmu obejmujące oprócz kadru również pracowników planu, widać operatora, wózkowego i osobę podkładającą dźwięk. W książce werk-fotosy podczas choroby fotografa zaczyna robić Julek )

Pamiętacie Adolfa Dymszę i jego "Umówiłem się z nią na 9-tą"? Tak wyglądała tzw. kuchnia pracy w studio filmowym.

"A fotos? - zapytał nieśmiało Julek. Roześmieli się mimiwoli wszyscy razem.(...)

Julek stanął obok Lili, ona objęła go wpół, pan Stefan ich sfotografował." ( str 202 )

Film w reżyserii R. Biske pt." Puszcza" 1932 rok , zdjęcia wykonano w majątku hr. Potockiego na Polesiu, scenriusz Zofia Dromlewiczowa.


czwartek, 26 kwietnia 2018, oldbook

Polecane wpisy

 • Pastorałka polska

  Bądź pozdrowiony Boże Objawiony Na lud uwięziony Blask swobody niechaj spłynie pragniony. Anieli grają Króle witają Pasterze śpiewają Bydlęta klękają Cuda cuda

 • 1918 w bajkach

  Teraz już na spokojnie, posłuchacie opowieści o literaturze dla najmłodszych o odzyskaniu niepodległej, wolnej Polski. Nurt ten był bardzo bogaty, ale po wojnie

 • Dywizjon 303

  W kinach 2 filmy o słynnym wśród Polaków dywizjonie 303. Ocenę filmów zostawiam innym, ale warto moim zdaniem obejrzeć oba.Chociaż paradoksalnie, to w wersji an

 • Roma na ROMIE

  Tak jest dziwnie w kinach poustawiane, że przed Oskarami grają wszędzie wszystko, co nominowane. I jak już wreszcie wiadomo, który film za co nagrodzony, to w k

 • Saga Zmierzch

  Zmierzch – seria powieści amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer. Opowiada o przygodach Belli Swan, która po przeprowadzce do mias

Spis moli